přidat stanici/tisk /editace

Chovatelská stanice: BEAMI ŠAHRAK


Adresa: Úzká 10, 351 01 Františkovy Lázně
Telefon: +420 354 543 613,
Zodpovědná osoba: Beatrice Slavíková
www: www.chrti.com/afgan
Mail:

Hodnocení: 50 bodů ze 100

Chovatelská stanice: Afgánský chrt


O nás:

Ch. Arantxa Vicario Gandamak \"Sanchez\"
nar. 20.9.1996
barva: žíhaná

Champion KCHCH
Champion CZ
čekatelka Championa Německa

Mnohonásobná držitelka
CAC, Res.CAC
2x CACIB, 2xRes.CACIB
2x BOB
BIG - II.
BIG - III.
Klubový vítěz KCHCH
roku 1999 a 2001

Sanchez jsme si přivezli z Bratislavy z chov. stanice Gandamak. Jako správný afgán byla jako štěně velmi hravá a milá. Nyní naše krásná dáma je velmi klidné a vyrovnané povahy. Tyto vlastnosti jsou její velkou předností a předává je svým potomkům.Dala nám 5 krásných štěńátek (2 holčičky a 3 kluky). Jelikož z tohoto vrhu zůstala v České republice jen jedna fenečka, rozhodli jsme se spojení opakovat.

Diana Čínské Hedvábí
Dříve jsem bydlela jinde, ale majitelé na mě nebyli hodní, tak si mně panička koupila a má mně pro potěšení a radost.Nemám ráda cizí lidi, protože mi ubližovali, ale svoji rodinu miluji.

Naše odchovy :
Multi.Ch. Ann Marie Lynn Beami Šahrak
Junior Champion CZ
Champion CZ
Champion SK
Champion Lux
Champion Bih
Champion Srbie a Cerna gora
Champion KCHCH - CZ

Junior East&Middle European Junior Winner 2003
Club winner 04 - KCHCH
National Slowak winner 04
National Czech winner 04

Amy Madigan Beami Šahrak
Champion SRiCG
CAJC, Junior winner,3 x CAC, CWC
3 x BOS

Int.Ch. Amadeus Mozart Beami Šahrak
Interchampion

Champion HR, BiH, BLG, SCG, RO
Junior Champion - Bosna i Hercegovina
Junior Champion - Srbie a Cerna gora

Bacardi girl Beami Šahrak
V1,CAJC,JVSV, 2.JuniorBIS
O plemeni:

Afgánský chrt je prastaré plemeno. Důkazem toho je i legenda o Noemově arše, kde zástupci plemene byli při potopě světa zachráněni. Samozřejmě je to jen legenda. Samotné jméno praví, že pochází z Afganistanu.Chrt byl nejlepším pomocníkem při lovu a jednou z nejdůležitější součástí jejich majetku, protože jim zaručoval možnost obživy. Nebylo lehké si zakoupit dobrého lovce, jelikož jeho cena byla veliká. Proto svému majiteli přinášel také velikou úctu.

Na západě Afganistanu existovaly dva různé rázy chrtů. Chrt horský – Murray, který lovil převážně divoké kozy. Byl menší, kratší, robustnější, silněji úhlený a více osrstěný. Chrt nížinný – Ghazni byl větší,delší, méně úhlený a méně osrstěný.A celkově oba typy vypadaly jinak než dnešní afgáni.

První psi byli dovezeni do Anglie v polovině 19. století, ale zásadní obrat nastal až když kapitán John Barff přivezl pětiletého psa „Zardina“. Tento pes byl předváděn na výstavách ve třídě exotických psů a za svého života neměl konkurenci. Poté trvalo mnoho let, než se objevil srovnatelný exemplář. Zardin se stal modelem podle něhož byl v roce 1912 sepsán první standard plemene. Nedochovaly se žádné záznamy o jeho potomcích, proto se předpokládá, že neexistují. Což je veliká škoda.

Ani major Bell Murray, který dlouho marně pátral v zemi původu po afgánech typu Zardin ,neuspěl. Proto v roce 1920 přivezl do Anglie skupinu chrtů, kteří se lišili. Byli to chrti stepní, později označováni jako afgáni Bella Murraye. O 7 let později se v Anglii objevil pes „Sirdar of Ghazni“, který byl importován z chovatelské stanice tehdejšího afgánského krále Amanullaha. Byl zástupcem horského typu a byl považován za nejlepšího chrta od dob Zardina. Paní Ampsová, která se skupinou dalších afgánů psa dovezla,vlastnila chovatelskou stanici of Ghazni. Od té doby se horskému typu též říká Ghazni. Ačkoliv se oba rázy velmi lišily, byli v chovu hned promíchány. I v dnešní době si lidé vybírají psy podle toho zda se budou věnovat dostihům , nebo výstavám.


Historie afgána v Čechách

Do Československa přivezl první afgány ředitel liberecké zoologické zahrady Jiří Badalec v roce 1965. Světlý „Gaston´s Ositis“ a tmavě červený s černou maskou „Quadro Pachacumac“. Feně „Dodo Pachacumas“ a „Gaston´s Osirisem“ se narodil v chovatelské stanici „ Magie“ pana Hrabáka první vrh u nás. Další importovaná fena z Rakouska „Princezz von Lankwiz“ pana Veselého měla první vrh s „Gaston´s Osirisem\" a druhý vrh s bílým „Jogas von Hohenlohe“ , kterého panu Veselému zapůjčili z Holandska na krytí, byli zakladateli afgánů u nás. Není možno opomenout krásného „ Coja von Ketwig, po kterém byly moc pěkné odchovy. „Asper Dehak Nasar“, první Interchampion paní Ferbusové, byl už náš odchov. Dále byla importována zvířata z chovatelské stanice – De Domus Animula, žíhaný pes „ Lanchi de Domus Animula“ a krásná žíhaná fena „Vanita de Domus Animula“ paní Dudové. Dalších importovaných psů, kteří výrazně zasáhli do chovu, byli „Remember France du Lob Nor po světovém vítězi „Zafara Brother Love“ , „Milady du Lob Nor\" paní Švecové a Interchampion „Bravo Kontrapunkt, celočerný, velice krásný pes po rodičích „Jeherans Tutankhaman“ a „Celestial Blue Khanabad“ , napůl Američan a napůl Angličan pana Pospíšila. Dánský pes „Windsurf´s Juset Having Fun“ po krásném „Windsurf´s Brutus“ paní Slováčkové uzavírá řadu importovaných plemeníků, kteří se výrazně podepsali na odchovech u nás.

V součastné době v poměrně početné populaci afgánů u nás je možné si vybrat zvíře, které se vám líbí. Jsou zastoupeni v široké škále barev a typů. Když víte přesně, co od psa očekáváte, není problém si vybrat. Okolo každého plemeníka, ať už importovaného nebo odchovaného u nás, se shromáždí chovatelé, kterým se líbí takový typ psa.

Afgánský chrt lovil samostatně na rozdíl od ostatních chrtů, kteří loví v párech, nebo ve smečce. Pronásledoval zvěř v horách i několik kilometrů,proto mu člověk nedokázal v lovu pomoci. Byl odkázán jen sám na sebe, na svou odvahu, chytrost a výbornou orientaci v terénu. Tyto vlastnosti, které jsou typické se zachovaly dodnes, a poněkud ztěžují jeho výchovu k poslušnosti. Nesmíme si plést afgána s německým ovčákem. Poslušnosti ho učíme s láskou,trpělivostí a důsledností. Je tvrdohlavý a rád dělá věci jen ty, co ho baví. Proto „Škola hrou“ je to pravé co na afgána platí.

Jestliže se rozhodnete pro toto krásné a ušlechtilé plemeno, musíte počítat s tím, že byl po celá generace vychováván k lovu. Tento povahový rys si přinesl i do dnešní doby. Proto na procházce je stále na prodlužovacím vodítku.Je svéhlavý a pustíme-li ho na volno je schopen velmi rychle utéci z dohledu a ani volání a pískání ho nedonutí se vrátit. Má velice dobrý orientační smysl a až dospěje k názoru, že mu pobíhání stačí,je schopen se vrátit i z jiné strany, než ho očekáváme. Bohužel to někdy může trvat i několik hodin. Nikdy ho netrestejte. Musíte si uvědomit, že je to jen naše chyby, že jsme ho pustili. Mně se osvědčilo do třech let věku psa vodit stále na 5m dlouhém vodítku. Vryje se mu do paměti , že se nesmí vzdálit na 5m od pána a když je starší sám si hlídá vzdálenost.

Afgánský chrt je elegantním,oddaným,milým a hrdým společníkem.Máme-li na něj zrovna málo času, dokáže na celé hodiny čekat až se po práci v klidu usadíme. Potom se připomene svým typickým mručením a strkáním hlavou do ruky.Miluje celou rodinu a je velice trpělivý k dětem. Nemá rád samotu a je Šťastný, když může být s námi.Z toho je zřejmé, že není vhodný ho držet v kotci.

Říká se ,že chrti jsou hloupí. Toto tvrzení šíří lidé, kteří chrty viděli jen na obrázku.Každý kdo s chrtem měl co do činění může potvrdit,že opak je pravdou. Jsou chytří ,vynalézaví a mnohokrát své pány překvapí. Otevírání dveří, zásuvek a lednic není nic výjimečného. Ani zapínání televizoru a světla není žádný problém.Chce-li, učí se velmi rychle a má sloní paměť.

Chcete-li společníka, který je vám rovný, pořiďte si afgána. Určitě budete spokojeni. Vaši lásku, kterou mu dáte ,vám bude opětovat.

Dlouhá srst je charakteristickým rysem afgánského chrta, která mu dává krásu a eleganci při každém pohybu a kroku. Krásná a čistá srst je největší požitek a můžeme se těšit z toho, že vlastníme toto nádherné plemeno.Jak toho docílit? Tady máme typ pro začínající chovatele.


Co budeme potřebovat ke koupání a česání:
šampon
kondicionér
fén
stůl
kvalitní měkký kartáč

Ještě několik rad než začneme

Vždy koupat psa ještě před tím než se srst zacuchá!!
Nikdy nekartáčujte psa nasucho, nebo špinavého!! Poškozuje se srst
Malé pucky srsti rozpleteme rukama a poté kartáčem rozčešeme.

Ochranné pokrývky, které nosí afgánští chrti se nazývají \"síťky\".Chrání dlouhý porost na hlavě a uších, aby si je pes neokusoval při jídle.


Chovatelská stanice: BEAMI ŠAHRAK


Adresa: Úzká 10, 351 01 Františkovy Lázně
Telefon: +420 354 543 613,
Zodpovědná osoba: Beatrice Slavíková
www: www.chrti.com/afgan
Mail:

Hodnocení: 50 bodů ze 100

Zabýváme se chovem:
Afgánský chrt

Chtěli byste přidat záznam o své stanici ? >KLIKNĚTE ZDE<
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online  · RoboStav
Copyright (c) 2019 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czPočet zobrazení: 3228

Hodnocení tohoto článku:

Průměrné hodnocení:
4.3 z 5
(3 hlasů)

Vaše hodnocení:
1  2  3  4  5
(5 bodů=nejlepší)Hodnocení portálu:

50 bodů
IQ test online

Hry online
Svátek má  Sáva, zítra Leopold