WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Kořenokvětka (Aspidistra)


ROSTLINNÝ SVĚT


Nenáročná, keříkovitá rostlina původem z Mexika.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Aspidistra elatior.
POPIS:
Je to nenáročná keříkovitá rostlina.Zavlažovat se má přiměřeně. Na jaře a v létě přidáváme obyčejné hnojivo. Vyžaduje zvýšenou vlhkost.
ČELEĎ:
Liliaceae, liliovité.
PŮVOD:
Mexiko.
UMÍSTĚNÍ:
Světlé, vzdušné místo.
TEPLOTA:
Dobře se jí daří v mírných podmínkách. V zimě potřebuje chládek, raději ne více než 15°C, optimální teplota je 10 až 12°C, minimum 8°C. V zimě při teplotě vyšší než 20°C potřebuje pravidelně rosit.
OSVĚTLENÍ:
V létě je nutné zastínění před přímými slunečními papsrsky, lehký polostín. V zimě kořenokvětka potřebuje dobré osvětlení.
ZALÉVÁNÍ:
Mírné po celý rok.
HNOJENÍ:
Od dubna do září se každé dva týdny přihnojuje speciálním tekutým hnojivem pro pokojové rostliny.
VLHKOST VZDUCHU:
Kořenokvětka snáší suchý vzduch, jenom když není příliš horko. Avšak pravidelné rosení a omývání listů se na rostlině projeví velice příznivě.
PŘESAZOVÁNÍ:
Kořenokvětka snáší Přesazování špatně a proto se přesazuje pouze tehdy, pokud je to nezbytné, a to každé 3 až 4 roky, vždy na jaře.
Doporučený podíl zeminy: 2 díly drnovky, 1 díl listovky, 1 díl kompostové zeminy, 1 díl rašeliny a 1 díl písku.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Na jaře, dělením keře při přesazování. Kořenokvětka se může množit i listem, podle zvláštního postupu. Ten spočívá v tom, že se kořenokvětce uřízne zdravý list bez řapíku tak, aby byl zachován široký masitý náběh v základu listu, vytvořený redukovanými listy ve formě pochvy. Potom se seříznutý list suší a umístí do láhve s vodou. Láhev se zakryje stříškou a přetře plastelínou, aby se do ní nedostal vzduch. Láhev se umístí na teplé a světlé místo. Když se na seřezu listu objeví kořínky, vytáhne se a zasadí do kypré země, nejlépe listovky, a přikryje sklenicí, nebo se umístí do pokojového skleníku. Jestliže se kořeny neobjevily a list se začal kazit a hnít, je možné ořezat ho po zdravou tkáň (pouze v místě zesílení listu) a znovu umístit do láhve s čistou vodou.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Svilušky a štítenky hrozí při příliš teplém přezimování.

___________________________________________________________________________________