WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Radermachera


ROSTLINNÝ SVĚT


Rostlina, jež byla dovezena z Tchajwanu začátkem 80. let.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Radermachera sinica, „pokojový jasan“.
POPIS:
Rostlina byla dovezena počátkem 80. let z Tchajwanu. Tuto rostlinu si nelze splést s jinými pokojovými rostlinami, a to díky jejím velkým dekorativním listům s prosvítajícími žilkami. Velice dobře snáší suchý vzduch, proto vytápění ústředním topením není překážkou jejímu pěstování. Teplota by měla být přiměřená, v zimě by neměla klesnout pod 12 až 16°C. Rostlina se nejlépe cítí na světlém místě, chráněném před přímými slunečními paprsky. Po celý rok ji zaléváme jen mírně. Vyžaduje postřikování. Rostlina se přesazuje z jara. Rozmnožuje se také na jaře, a to stonkovými řízky.
ČELEĎ:
Bignoniaceae, trubačovité.
PŮVOD:
Jihovýchodní Čína, Tchajwan.
UMÍSTĚNÍ:
Světlé, vzdušné místo.
TEPLOTA:
Mírná, v zimě ne méně než 16°C.
OSVĚTLENÍ:
Radermachera potřebuje světlé stanoviště a ostré, ale rozptýlené světlo, může růst v lehkém polostínu. Dobře se jí daří na oknech orientovaných na západ a východ. Na jižním okně potřebuje před přímými slunečními paprsky během poledních hodin zastínění.
ZALÉVÁNÍ:
Na jaře a v létě mírná, od podzimu se omezuje. Zemina by měla být po celou dobu vlhká.
HNOJENÍ:
V období růstu od dubna do srpna se každé dva týdny Radermachera přihnojuje speciálním komplexním hnojivem pro pokojové rostliny.
VLHKOST VZDUCHU:
Radermachera je odolná proti suchému vzduchu. Dostatečně lehce snáší ústřední topení v bytech. Dobře reaguje na osvěžující sprchu.
PŘESAZOVÁNÍ:
Každoročně na jaře. Doporučený podíl zeminy: směs 1 dílu drnovky, 2 dílů listovky, 1 dílu rašeliny a 1 dílu kompostové zeminy, s přídavkem písku.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Řízky na jaře a v létě. Pro podpoření křovinatosti zaštipujte vrchní pupínky výhonků.
Škůdci, choroby:
Mšice, štítenky, třásněnky hrozí při teplém přezimování.

___________________________________________________________________________________