WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Rebutia miniscula


ROSTLINNÝ SVĚT


Kaktus se stonky ve tvaru kuličky.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Rebutia miniscula.
POPIS:
Je to kaktus, jehož stonky představují kuličku o průměru asi 5 cm, které začátkem léta kvetou oranžovými, růžovými nebo červenými květy. Dobře se cítí při teplotě v rozmezí 10 až 28°C v létě, a 8 až 10°C v zimě. Na jaře a v létě Rebutia zaléváme málo, na podzim a v zimě velmi málo. Na jaře rostlinu jednou za 3-4 týdny hnojíme. Vyžaduje dostatek světla a přímé slunce. Mladé rostliny přesazujeme každý rok, starší podle potřeby, vždy na jaře. Jako půda se používá směs z listové půdy, kompostové půdy a písku. (v poměru 3:4:6)
ČELEĎ:
Cactaceae, kaktusovité.
PŮVOD:
Jih USA, Střední a Jižní Afrika.
UMÍSTĚNÍ:
Jasné a světlé místo.
TEPLOTA:
V létě 10 až 28°C. V zimě, během období klidu, zajistíme teplotu nižší, asi 8 až 10°C.
SVĚTLO:
Ostré intenzivní osvětlení, s přímými slunečními paprsky. Rebutia mají rády jak v zimě, tak v létě hodně světla a dostatek slunce.
ZÁLIVKA:
Na jaře a v létě malá, od podzimu se omezuje, v zimě se prakticky nezalévá.
HNOJENÍ:
Od konce jara do poloviny léta se přihnojuje speciálním hnojivem pro kaktusy.
VZDUŠNÁ VLHKOST:
Tak jako ostatní kaktusy jsou vůči suchému vzduchu odolné, dobře však reagují také na rosení okolního vzduchu velmi malým rozprašovačem, především na jaře a v létě, během brzkých ranních hodin.
PŘESAZOVÁNÍ:
Doporučená směs zeminy: 1 díl drnovky, 1 díl listovky, 1 díl rašeliny, 1 díl písku a antuka. Pro dospělé a staré kaktusy drnovka tvoří 2 díly. Vzhledem k tomu, že většina Rebutia se dobře větví, nádoba pro ně musí být široká, ale ne hluboká.
Mladé rostliny se přesazují každoročně, staré každý rok.
MNOŽENÍ:
Semeny a řízky.
ŠKŮDCI, CHOTOBY:
Vrchol stonku sesychá, níže měkká hniloba:
Příčinou bývá nadbytek vody, a to obzvláště v zimě. Postačí, když rostlinu budete méně často zalévat.
Žádné přírůstky:
Příčinou je zcela jistě buď nedostatek vody v létě, nebo nadbytek vody v zimě.
Bronzovité zabarvení povrchu:
Příčinou je jednoznačně sviluška.
Korkovitost povrchu:
Příčinou může být lokální poškození hmyzem, také však náhlé ochlazení nebo mechanické poškození. Příčinou však může být také nedostatek vody v létě.
Měkké hnědé skvrny:
Příčinou je vždy hniloba stonku, která však dobře pěstované rostliny zpravidla nepostihuje. Místo, které je takto napadené, vyřízněte, substrát pak zalijte systémovým fungicidním přípravkem a rostlině zlepšete všeobecné podmínky k růstu.
Vytáhlý stonek a deformace:
Příčina je závislá na ročním období. V zimním období je důvodem příliš teplé prostředí. V letním období je důvodem nedostatek světla. Pokud chcete zachovat estetický tvar rostliny tak, aby rostlina rostla stejnoměrně, květináč občas otočte.
Bílé chumáčky na povrchu:
Příčinou bývají vlnatí červci.
Tvrdé hnědé štítky na povrchu:
Příčinou jsou puklice.
Hniloba základu stonku a úhyn stonku:
Příčinou je zcela jistě hniloba báze, která byla vyvolaná nadměrnou vlhkostí během zimního období. Vrchol stonku použijte jako řízek. Neudržujte slabou vrstvu kamenné drtě.


Pro podrobnější informaci viz. Pěstování kaktusů.

___________________________________________________________________________________