WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Rafeiro do Alentejo


PSÍ SVĚT


Rafeiro do Alentejo je původem z jihu Portugalska, známý již ze středověku.


ANGLICKÝ NÁZEV:
Rafeiro do Alentejo, Portuguese Watchdog
PŮVOD:
Původem je tento pes – známý již ze středověku – z jihu Portugalska. Je možné, že na utváření plemene měli vliv i španělští mastifové a jiní strážní psi. U tohoto plemene koluje v krvi spjatost s krávami a ovcemi a výjimečný hlídací instinkt. Tito psi se velice dobře drží v domě, je možné je chovat na farmě i pastvinách. Mohou žít venku v libovolném počasí, jejich hustá srst je ochrání od nepohody. Portugalský hlídač je známý i v USA, kde se v základě využívá k ochraně stád ovcí.
POPIS:
Jde o plemeno služebních psů. Druhé jméno se užívá rafidu du alentežu. Silný, pevný a robustní pes s dobře vypracovanými svaly. Velká a úměrná hlava. Uši přiléhající. Krk kratší, s viditelným závěsem. Hrudník je hluboký a objemný. Silná, pevná záda. Bedra rozvitá. Končetiny suché, hubené. Tlapy oválné.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 66 až 74 cm.
Fena má v kohoutku 64 až 70 cm.
VÁHA:
Pes váží v rozmezí 40 až 50 kg.
Fena váží v rozmezí 35 až 45 kg.
SRST:
Srst není dlouhá. Zbarvení jednotné i skvrnité (bílá barva se kombinuje s šedými skvrny, tygřími, černými, rezavými, žlutými).
CHARAKTER:
Síla, energie, rychlé reakce a bezchybný instinkt dělají portugalského hlídače nezaměnitelným v ochraně skotu. Tento pracující pes a jednoduchá péče o něj má své místo v životě.
PLEMENO:
FCI II. - Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi.
Sekce 2.2 Molossi, horští psi.
Bez pracovních zkoušek.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR:
RA
ČÍSLO STANDARDU:
96 / 05.01.1996 (Portugalsko)

___________________________________________________________________________________