ROSTLINNÝ SVĚT
Chryzantema (Chryzanthemum) má ráda chladnější stanoviště, časté rosení a bohatou zálivku.
BOTANICKÝ NÁZEV:
Chyryzanthemum.
POPIS:
Chryzantema (Chryzanthemum)je nevysoká keříčkovitá rostlina, v době květenství intenzivně obsypána kvítky různého zabarvení. Je oblíbena pro chladné podmínky, které miluje a intenzivní zálivku, jasný květ i zvýšenou vlhkost v horkých dnech. Chryzantema (Chryzanthemum) se rozmnožuje na jaře, a to semeny.
ČELEĎ:
Asteraceae, hvězdnicovité.
PŮVOD:
Čína, Japonsko.
TEPLOTA:
Chryzantema (Chryzanthemum) má raději chladnější prostředí okolo 10 až 15°C. Pokud není umístěna v chladnějším prostředí, kvete pak velice krátce.
OSVĚTLENÍ:
Chryzantema (Chryzanthemum) je světlomilná, přistínění je nutné v horkých částech dne.
ZÁLIVKA:
Chryzantema (Chryzanthemum) má ráda bohatou zálivku, půda by měla být stále vlhká.
VLHKOST VZDUCHU:
Chryzantema (Chryzanthemum) potřebuje časté rosení, a to i z hygienických důvodů.
PŘESAZOVÁNÍ:
Chryzantema (Chryzanthemum) jako mladou rostlinku přesazujeme každý rok, starší podle potřeby. Rostou v obyčejné půdě s přídavkem hnoje a písku. Chryzantema (Chryzanthemum) nemá ráda kyselé půdy. Pro zesílení ji prořezáváme.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Chryzantema (Chryzanthemum) rozmnožujeme řízky, semeny a dělením rostliny s kořeny. Někdy květina ve váze pouští kořínky, tak ji můžeme zasadit. To záleží na druhu rostlin.
RADA PO ODKVĚTU:
Chryzantema (Chryzanthemum) se většinou prodává jako jednoletka, ale je to rostlina víceletá. Po odkvětu obřežte všechny dlouhé výhonky a dejte do chladnější místnosti a na světlé místo. Dodáme jí čerstvou půdu a každé dva týdny hnojíme. Pokud však tato pravidla nedodržíme, nebude Chryzantema (Chryzanthemum) kvést.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Škodí jí mšice a také pavoučkové kleště. Při nedostatku vody má zvadlé listy.
|