WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Lhasa (Lhasa Apso)


PSÍ SVĚT


Lhasa není jen gaučový povaleč,je to nesmírně příjemný společník do pohody i nepohody.Rád sportuje,miluje pohyb a hlavně-nezkazí žádnou legraci.


ANGLICKÝ NÁZEV:
Lhasa Apso
PŮVOD:
Země původu: Tibet
POPIS:
CELKOVÝ VYHLED: Souměrný, pevný, bohatě osrstěný pes.
HLAVA A LEBKA: Hlava je bohatě osrstěná, srst přepadá přes oči, dobrý vous a knír. Lebka je mírně úzká, za očima se svažuje, není zcela plochá, ale ani kulatá, či ve tvaru jablka. Obličej je rovný, se středně vyznačeným stopem. Nos je černý. Čenichová partie je cca 4 cm dlouhá, nikoliv však kvadratická, délka nosu po stop je zhruba jednou třetinou celkové délky hlavy.
OČI: Tmavé, středně velké, posazené dopředu. Oválné, ani velké a plné ani malé a vpadlé. Nahoře ani dole nesmí být viditelné bělmo.
UŠI: Zavěšené, bohatě osrstěné.
MORDA: Horní řezáky se těsně dotýkají zadní strany dolních řezáků, tzv. obrácený nůžkový skus (těsný předkus). Řezáky mají být v široké a co možná nejrovnější linii,žádoucí je plnochrupost.
KRK: Silný a dobře klenutý.
PŘEDNÍ BĚHY: Lopatky posazené dost dozadu. Přední běhy rovné, bohatě osrstěné.
TRUP: Délka od ramenního kloubu k hrbolu pánevní kosti je větší než kohoutková výška. Žebra dobře klenutá. Rovný hřbet, silná bedra. Celkově souměrný a kompaktní.
ZADNÍ BĚHY: Dobře vyvinuté s dobrými svaly. Dobré zauhlení. Bohaté osrstění. Hlezna při pohledu zezadu souběžná a ne příliš blízko u sebe.
TLAPKY: Kulaté, kočičí s pevnými polštářky. Dobře osrstěné.
POHYB: Uvolněný, bezstarostný.
OCAS: Vysoko nasazený, vysoko nesený přes záď, nikoliv však ve formě háku. Často mívá na konci uzlík. Je bohatě osrstěn.
POVAHA a POHYB:
Čilý, neohrožený, ale poněkud se stranící cizích lidí. Veselý, sebevědomý.
Pohyb je uvolněný, bezstarostný.

"Miluji srst vlající ve větru
kouzelné oči hledící k branám Tibetu
oči lemované černou řasou
srdce chvěje se mi nad tou krásou..."

VÝŠKA:
Ideální výška 25,4 cm v kohoutku pro psy, fenky o něco menší.
VÁHA:
FCI váhu neuvádí.
SRST:
Pouze mírná podsada. Krycí srst dlouhá, hustá, rovná, hrubá - ani vlnitá ani hedvábná.
Barva a znaky: Zlatá, písková, medová, tmavě šedá, břidlicová, kouřová, particolor, černá, bílá, hnědá. Všechny barvy jsou stejně hodnotné.
VADY
Jakýkoliv odklon od výše uvedených bodů je považován za vadu a důležitost s jakou je tato vada posuzována, by měla být v přímé závislosti na stupni této vady.
CHARAKTER:
CHS CORAZOR BOHEMIA: "Lhasa není jen gaučový povaleč,je to nesmírně příjemný společník do pohody i nepohody. Rád sportuje,miluje pohyb a hlavně-nezkazí žádnou legraci. S našimi lhasáčky nebyli nikdy žádné problémy,vždy se chovali vzorně,jak se na správně vychovanáho psíka patří.Není pravda,že Lhasa je zlý,je jen svůj a záleží na každém majiteli,jak si svého psíka vychová..."
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
12 až 14 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Společník.
VYUŽITÍ DNES:
Společník.
PLEMENO:
FCI IX. - Společenská plemena a toy
Sekce 1 – Tibetian.
Bez pracovní zkoušky.
STANDARD:
FCI-Standard N° 227 / 02. 04. 2004 / GB

Článek poskytla CHS: CORAZOR BOHEMIA

___________________________________________________________________________________