WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Stanice pro hendikepované živočichy (Poraněná volně žijící zvířata)


PSÍ SVĚT


Do volné přírody se bohužel nesmí


Čáp bílý žijící ve stanici pro hendikepované živočichy v Pátku u Poděbrad má po úrazu o elektrické vedení na pravé noze kovovou protézu, která mu sice zpříjemňuje život na stanici, ale do volné přírody ho s ní pustit nelze. Tito čápi, najdou-li se k nim vhodní partneři, často v zajetí hnízdí a vyvádějí mláďata, jež se do volné přírody mohou bez problémů vrátit.

Labuť velká je natolik velký a silný pták, že ve volné přírodě se nemusí ničeho obávat. Má jen jednoho opravdu vážného nepřítele - dráty vysokého napětí. Ani jedna z těchto labutí již nevzlétne, neboť jí křídlo buď úplně chybí, nebo není schopno plnit svoji původní funkci.

Veverka obecná je častým klientem záchranných stanic hlavně v jarních měsících, kdy s mnohým poraženým stromem ve městě padne i veverčí hnízdo s mláďaty. Proto by se měly tyto zásahy provádět před koncem zimy. Veverky se v zajetí také dobře množí a mláďata je v některých případech možné vypustit do volné přírody.


Článek poskytla Veterinární klinika Jičín-VET: www.jicinvet.cz

___________________________________________________________________________________