WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Echevérie, dužnatka (Echeveria)


ROSTLINNÝ SVĚT


Typický sukulent.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Echeveria agavoides 'Red Edge', Echeveria carnicolor, Echeveria derenbergii, Echeveria gibbiflora, Echeveria harmsii, Echeveria nodulosa, Echeveria pulvinata 'Ruby', Echeveria pumila, Echeveria setosa.
POPIS:
Je to rostlina – typický sukulent. Sukulenty se přizpůsobily růstu na vyschlých místech. Některé z nich mívají tenké listy, druhé jsou obsypány jadrnými, šťavnatými a masitými listy, a třetí listy vůbec nemají. Z listů i stonků se tato rostlina zásobuje vodou. Velký kořenový systém sukulentů je přizpůsoben pro vyhledávání vody. Tyto rostliny pěstujeme v dobré drenážní půdě, zaléváme je vzácně, ale intenzivně, a hlíně dáváme možnost mezi jednotlivým Zálivkami dobře vyschnout. V zimně je nezbytné sukulentům poskytnout klid a více suchou půdu. Velké množství sukulentů je velmi Světlomilné – v létě a na začátku podzimu je užitečné vystavit je ven na slunce, ale před průvanem je dobře zakrýt. Posiluje to listy a stonky rostlin a zintenzivňuje jejich zabarvení.
ČELEĎ:
Crassulaceae, tlusticovité.
PŮVOD:
Jih USA, Střední a Jižní Amerika.
UMÍSTĚNÍ:
Světlé místo s přímým sluncem.
ZALÉVÁNÍ, HNOJENÍ:
Zalévat vzácně, ale intenzivně, dáváme hlíně možnost mezi jednotlivými zálivkami dobře vyschnout.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Postranními růžicemi po odkvětu a listovými řízky.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Stonek vytáhlý a znetvořený:
V zimním období bývá příčinou příliš mnoho vody. V období léta je pak nejčastější příčinou málo světla. Květináčem občas otočte, aby byl růst rostliny stejnoměrný.
Hnědé měkké skvrny:
Příčinou je houbová skvrnitost listů. Použijte systémový fungicid a místnost, ve které sukulent je, více větrejte.
Náhlá ztráta listů:
Příčinou je příliš studená voda nebo v letním období také nedostatek vody.
Hnědé suché skvrny:
Příčinou je zcela jistě nedostatečná zálivka. Mějte na paměti, že sukulenty potřebují v letním období zálivku dosti bohatou.
Zvadlé a vybledlé listy:
Příčinou je přelití rostliny, a to především v zimě.
Hniloba základu, úhyn stonku:
Příčinou je hniloba báze stonku v důsledku přelití rostliny, a to především v zimě. Vrchní část stonku rostliny můžete použít k jejímu množení. V zimě vhodně upravte zálivku a povrch substrátu překryjte vrstvou kamenné drtě.

___________________________________________________________________________________