WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Caanský pes (Canaan Dog)


PSÍ SVĚT


Půvabný, živý pes, podobný Špicovi. Je vnímavý a chápavý. Bude Vaším spolehlivým přítelem.


ANGLICKÝ NÁZEV:
Canaan Dog (od Caanaan – dávnověký název Palestiny, Sýrie a Fénicie).
PŮVOD:
Národní plemeno Izraele. Jeho původ není přesně určen, nejspíše pochází od kadeřavých psů Blízkého východu. Využívali je již v dávných dobách beduíni a jiné kočovné kmeny Blízkého východu, především pro pastevecké a strážní účely. Z blízkých předků Caanského psa je nejznámější Bassendži. Rozum a spolehlivost Caanského psa se staly pověstnými i v jiných zemích, zvláštní popularitu sklízí také v USA.
POPIS:
Jde o plemeno služebních psů. Tělo má úměrnou stavbu a kompaktní tvar. Hlava je klínovitého tvaru, lebeční část okrouhlá, čumák se k čenichu nosu zužuje. Tělo je silné, svaly pevné. Linie zad je rovná. Ocas je vysoko posazený, drží se zatočený nad záda, je pokrytý přepychovou srstí.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 51 až 61 cm (ideál je 56 cm).
Fena má v kohoutku 48 až 58 cm (ideál je53 cm).
VÁHA:
Pes váží v rozmezí 17 až 21kg.
Fena váží v rozmezí 16 až 20,5 kg.
SRST:
Srst je středně dlouhá, rovná, drsná. Zbarvení: varianty od písečného po červeně hnědé, ale také bílé a černé. Šedé a černé s nádechem je nepřípustné. U jakéhokoliv zbarvení jsou žádoucí pásma bílé barvy. N čumáku se dovoluje tmavá nebo světlá maska.
CHARAKTER:
Caanský pes je vnímavý a chápavý. Je to spolehlivý přítel všech příslušníků rodiny. Vzhledem k tomu, že k cizím lidem se chová s velkou nedůvěrou, můžete mu bez obav přenechat ochranu celého domu.
PÉČE:
Je lepší chovat jej v bytě či domě, než venku.
PLEMENO:
FCI V. - Špicové a primitivní typy.
Sekce 6 - Primitivní plemeno.
Bez pracovní zkoušky.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
CA
ČÍSLO STANDARDU:
273 / 12.09.1997 (Izráel)

___________________________________________________________________________________