WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Středoasijský pastevecký pes (Central Asia Shepherd Dog)


PSÍ SVĚT


Středoasijský pastevecký pes je nenáročný pes, dobře se přizpůsobující horku a chladu, nedostatku potravy a vody, schopný ujít velké vzdálenosti.


ANGLICKÝ NÁZEV:
Central Asian Shepherd
PŮVOD:
Starobylé plemeno hlídacích pasteveckých psů. Předpokládá se, že jeho předky byli dávní, dogám podobní tibetští psi, ale soudě podle nálezů v jižním Turecku ještě před čtyřmi tisíci lety žili v Altyn-Tepe velcí psi typově blízcí alabajovi. Středoasijský pastevecký pes je rozšířen ve Střední Asii a v sousedních oblastech (v Turecku, v Tádžikistánu, Uzbekistánu, Kazachstánu, na severozápadě Afgánistánu, severu Íránu a Mongolska). Používá se jako pastevecký a hlídací pes. V průběhu staletí se plemeno umělou i přirozenou selekcí vytříbilo – pastevci z přírůstků vybírali jenom aktivní štěňata s velkou hlavou. Vzhledem k tomu, že se celý životní cyklus alabajů odehrává v přírodě, rozhodující roli při jejich formování sehrává přirozený výběr. Podoba těchto psů je podmíněna zeměpisnými a krajinnými podmínkami. V Tádžikistánu a horských oblastech Pamíru mají psi delší srst, v Uzbekistánu jsou sušší, lehčí a menšího vzrůstu. Hodně alabajů je v Turkmenii, kde převládají jedinci s hrubou, silnou stavbou těla a krátkou srstí. Počátkem 90. let 20. století byl turkmenský alabaj prohlášen národním bohatstvím a jeho vývoz do zahraničí byl zakázán.
POPIS:
Středoasijský pastevecký pes je plemeno pracovních psů. Jiný název je alabaj.
Středoasijský pastevecký pes je velký, mohutné a pevné tělesné konstituce. Hlava je masivní, s hrubou lebkou a vyvinutými lícními kostmi. Uši jsou nevelké, visící. Krk je krátký a mohutný. Kolem krku se silná kůže skládá do záhybů. Přechod od hrudníku k břichu je naznačen slabě. Hřbet je široký, rovný, pevný. Ocas vysoko nasazený, srpovitého tvaru.
VÝŠKA:
Kohoutková výška:
u psů od 65 cm,
pro feny od 60 cm.
VÁHA:
Neudává se.
SRST:
Srst je hustá, hrubá, rovná. Typická je hříva, třásně a „kalhotky“. Zbarvení: rozmanité, nejčastější je bílé se znaky nebo bez nich, rovněž tak černé, žíhané, šedé, rezavé, skvrnité.
CHARAKTER:
Středoasijský pastevecký pes je nenáročný pes, dobře se přizpůsobující horku a chladu, nedostatku potravy a vody, schopný ujít velké vzdálenosti. Má vysoce vyvinutý pastevecký instinkt. Nehodí se pro chov v bytových podmínkách.
PÉČE:
Nevyžaduje žádnou zvláštní péči.
PLEMENO:
FCI II. - Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi,
Skupina 2.2 Molossové – horští psi.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
SAO
ČÍSLO STANDARTU:
335 / 24.03.2000 (Rusko)

___________________________________________________________________________________