WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Stafordšírský bullterier (Staffordshire Bullterrier)


PSÍ SVĚT


Stafordšírský bullterier je silný a pohyblivý pes s vyváženou stavbou těla. Pro jeho měkký a dobrý charakter je zbytečné se ho snažit vychovat jako hlídače.


ANGLICKÝ NÁZEV:
Staffordshire Bull Terrier
PŮVOD:
Stafordšírský bullterier byl vyšlechtěn v 19. století ve Velké Británii zkřížením dvou plemen honičů – buldoka a teriéra. Výsledkem bylo nové plemeno, určené pro souboje. Hlavním úkolem těchto psů bylo vést mnoho hodin trvající souboje v tajných arénách. Stafordšírští bulteriéři ale také výborně chytali krysy a lovili v norách. Oficiálně bylo plemeno zaregistrováno Anglickým Cannel Clubem roku 1935.
POPIS:
Stafordšírský bullterier je plemeno pracovních psů.
Stafordšírský bullterier je silný a pohyblivý pes s vyváženou stavbou těla. Hlava je krátká, s dobře vyvinutými lícními kostmi a výrazně vyznačeným stopem. Nevelké uši jsou povislé, jejich konce směřují do různých stran. Hrudník je široký a hluboký, boky oblé. Přední tlapy jsou široce postavené. Linie hřbetu rovná. Ocas středně dlouhý, nízko nasazený, ke konci se zužuje. Za vadu je pokládán ocas, který je stočený do kruhu.
VÝŠKA:
Výška Stafordšírského bullterieru v kohoutku kolem 35,56 až 40,64 cm.
VÁHA:
Pro psy 12,71 až 17,25 kg.
Pro feny 10,89 až 15,43 kg.
SRST:
Srst je krátká, hustá, lesklá, na pohmat drsná. Zbarvení: bílé, červené, rezavé, černé, modré, žíhané nebo kombinace těchto barev.
CHARAKTER:
Toto plemeno vůbec není zuřivé nebo agresivní. Stafordšírský bullterier je odvážný a oddaný pes, který miluje děti. Je velice hravý, svého pána i jeho rodinu bere jako zdroj své zábavy. Kvůli měkkému a dobrému charakteru, je zbytečné se ho snažit vychovat jako hlídače.
PÉČE:
Stafordšírský bullterier zvláštní péči nevyžaduje.
PLEMENO:
FCI III. - Teriéři.
Sekce 3 - Teriéři typu Bull.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
SBT
ČÍSLO STANDARDU:
76 / 14.02.1995 (Velká Británie)

___________________________________________________________________________________