WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Sussex španěl (Sussex Spaniel)


PSÍ SVĚT


Sussex španěl je chytrý a oddaný pes, při práci je aktivní a neúnavný. Vždy je ve střehu a uznává jenom svého pána.


ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: Sussex Spaniel
PŮVOD:
Sussex španěl byl vyšlechtěn ve Velké Británii v hrabství Sussex. Předpokládá se, že v jeho žilách koluje krev honičů, neboť jeho způsob štěkání je u španěla neobvyklý, navíc někdy se narodí štěňata se znaky Bloodhounda. V 50. letech byla pro zdokonalení plemene přimíchána krev Clumber španěla. Standard Sussex španěla byl potvrzen ve Velké Británii v roce 1885. V současné době však plemenu hrozí vyhynutí. Sussex španěl je chován převážně ve Velké Británii.
POPIS:
Sussex španěl je plemenem loveckých psů.
Je to silný a nízký pes, s protáhlým trupem. Hlava je široká se silně vyvinutými nadočnicovými oblouky. Čenich má dlouhý a objemný. Nos je široký, tmavě hnědý. Uši má dlouhé, porostlé jemnou a zvlněnou srstí. Ocas je nesený v linii hřbetu, dříve se kupíroval na 12 až 18 cm.
VÝŠKA:
Sussex španěl má v kohoutku ideální výšku 38 až 41 cm.
VÁHA:
Sussex španěl váží přibližně 23 kg.
SRST:
Sussex španěl má bohatou a jemnou srst, bez tendence ke kudrnacení či vlnění, s hustým podsrstím, které je dostatečnou ochranou před špatným počasím. Uši má pokryté měkkou a zvlněnou srstí, ne však příliš hojnou. Ocas je rovněž hustě osrstěný. Srst je bohatá, dlouhá, s hustou podsadou. Zbarvení: sytě červeno-hnědé, se zlatavým nádechem, zlaté zbarvení převládá.
CHARAKTER:
Sussex španěl je chytrý a oddaný pes, při práci je aktivní a neúnavný. Lehce se podrobuje výcviku. Vždy je ve střehu a uznává jenom svého pána.
PÉČE:
Sussex španěl potřebuje dlouhé procházky a špatně snáší horko. Srst je nutné denně kartáčovat a rozčesávat hřebenem. Je třeba také dbát na to, aby mu mezi prsty nezůstávalo zaschlé bláto.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Sussex španěl se průměrně dožívá 12 až 13 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Stopař kořisti.
VYUŽITÍ DNES:
Společník.
PLEMENO:
FCI VIII. - Retrívři, slídiči a vodní psi
Sekce 2 – Slídiči.
S pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
FS
ČÍSLO STANDARDU:
127/ 28. 11. 2003 (Velká Británie)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
29. 10. 2003

___________________________________________________________________________________