ROSTLINNÝ SVĚT
Katleja má kvítky, které jsou zdrojem jemné vůně. S půvabným zvlněným okrajem vytváří iluzi mořské pěny.
BOTANICKÝ NÁZEV:
Cattleya Potinara, Cattleya bicolor, Cattleya bowringiana.
POPIS:
Tato rostlina je z rodiny orchidejí. Kvítky, které jsou zdrojem jemné vůně, s půvabným zvlněným okrajem vytváří iluzi mořské pěny a po právu jsou milovníky exotiky velice ceněny.
Dělí se na dvě skupiny:
1.)jednolisté s velkými květy, které mají až 20 cm,
2.)dvoulisté, které jednolisté překonají množstvím květů a mnoha druhy květenství.
Celý rok vyžadují přibližně stejné podmínky. Teplota by se měla stále udržovat asi na 24°C, ale jestliže rostlina již dlouho nekvetla, snížení teploty na 12°C může kvetení iniciovat. Zalévejte ji teplou vodou, hojně po celý rok. Postavte ji na mírně osvětlené místo (možné je i umělé světlo). Při Přesazování opatrně narovnávejte kořeny (jsou velmi křehké), jejich poškození vede k zahnívání. Po přesazení rostlinu 3 až 5 dní nezaléváme. Trs se může rozdělit tak, aby každá část měla vlastní kořeny. Přesazuje se na jaře nebo ihned po odkvětu. Dává přednost zásaditému substrátu a malému množství vápníku v půdě. Proto se do směsi oddenků kapradin, rašeliny, opadaných listů, borovicové kůry a uhlí (v poměru 3:3:2:1:1), přidává se křída nebo mletý vápenec v množství 5 až 10 gramů na každý litr směsi. Mezi škůdce ohrožující zdraví katleji patří slimáci a jiní plži. Při jejich výskytu ošetřete květináče metaldehydem. Pečlivě dbáme na kvalitu komponentů substrátu a jiných hnojiv.
ČELEĎ:
Orchidaceae, vstavačovité.
PŮVOD:
Střední a Jižní Amerika.
TEPLOTA:
Katleja je teplomilná rostlina. Letní optimální teplota je kolem 22° až 28°C, může být i 30°C. Noční minimum je 17°C. V zimě v době klidu okolo 16 až 17°C, minimum je 12°C. Některé druhy potřebují v zimě 10° až 12°C, a v létě 25°C.
OSVĚTLENÍ:
Jsou světlomilné, nejlepší Umístění je na východním a západním okně, na jižním okně je v nejteplejších hodinách dne nutné přistínění. V zimě doplňujeme umělým světlem.
ZALÉVÁNÍ:
V době růstu na jaře a v létě musí být Zálivka bohatá, zemina musí být stále vlhká. V zimě je Zálivka omezená, zaléváme jen tolik, aby půda nevyschla.
HNOJENÍ:
V době růstu, tvoření květů a kvetení se přihnojuje speciálními hnojivy pro orchideje. Pokud hnojíme přípravkem určeným pro jiné pokojové rostliny, ředíme ho dvakrát méně, než je uvedeno v návodu.
VLHKOST VZDUCHU:
Katleji potřebují vysokou vlhkost asi 70 až 80%. Proto je dobré umístit je na misce s vodou či vlhkým keramzitem. Může se pěstovat i v akváriu – na jeho dno dáme trošku vody a do ní umístíme květináč. Vlhkost vzduchu je potřeba udržovat po celý rok, nezávisle na ročním období. Přechodně je možné udržovat vlhkost na 55 až 60%. Vysoká vlhkost růstu velice prospívá. Pozor na dobré větrání.
PŘESAZOVÁNÍ:
Rostlinu přesazujeme jen tehdy, když kořeny již obrůstají pseudobulvu a přerůstají nejméně 0,5cm. Používáme zeminu určenou pro orchideje, nebo si směs zeminy uděláme sami. Použijeme k tomu povrchovou rašelinu, větší kousky borové kůry a mech. Katleje můžeme sázet do košíčků a malé rostlinky do kousků kůry. Při dodržování podmínek se rostlinkám bude dařit v květináči, košíčku či kůře.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Dělením, při tom je potřeba nechat pohromadě nejméně 2 pseudobulvy, s očkem.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Hnědé skvrny na listech:
Jsou-li skvrny tvrdé a suché, příčinou je zcela jistě popálení sluncem. Skvrny neodstraňujte, ale zajistěte před přímými slunečními paprsky přistínění. Jsou-li skvrny měkké, je to příznak houbové choroby. V tomto případě napadanou část rostliny ihned odstraňte. .
Vodorovný nebo skloněný růst:
Nejčastější příčinou je nedostatek světla, orchideje totiž potřebují velice dobré osvětlení. Pokud však má orchidej dostatek světla a přesto je skleslá, možnou příčinou je nesprávná zálivka.
Plesnivý povlak na listech:
Příčinou je padlí, které se může se šířit při častém mlžení listů za chladna, a také pokud je vypařování vody z listů omezené.
Žádné květy:
Příčinou jsou nevhodné podmínky prostředí, ve kterém orchidej pěstujete. Tato příčina se zároveň také projevuje nezdravým růstem orchideje. Pokud však žádné známky nezdravého růstu nejsou zjevné, může být příčinou poruchy kvetení nedostatek světla.
Pro podrobnější informaci viz. Pěstování orchidejí.
|