Acena (Acaena mikrophylla)

Rozrůstá se a tvoří se ozdobné koberečky díky popínavým stonkům, které při kontaktu se zemí zakoření.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Acaana mikrophylla.
POPIS:
Acena je nenáročná rostlina, která velmi dobře roste a prostředí se lehce přizpůsobí. Rozrůstá se a tvoří ozdobné koberečky díky popínavým stonkům, které při kontaktu se zemí zakoření. Listy porostu na podzim neopadávají. Acena potřebuje humusem bohatou, ne příliš pevnou, dobře drenážní, zahradní zeminu. Příliš vlhká a také nadmíru suchá místa jí nevyhovují. Acena dobře roste na slunečních záhoncích, ale i v polostínu. Nejednou však rostlina v polostínu vyroste delší a koberečky jsou pak poněkud řidčeji rostlé.
Všechny druhy Aceny jsou rostliny, které jsou popínavé a často se využívají k porostu trávníků, a také pro zaplnění prázdnot mezi deskami sadových cestiček. Vysazují se ale také na pozemku s vřesovištěm nebo se používají na tvorbu záporových stěn. Na pozemku s cibulovitými rostlinami zdařile zaplňují prostory poté, co sousední cibuloviny odkvetou. Aceny je lehké rozmnožit – zapouštějí kořeny částmi porostu nebo rouby mladých letorostů.
V přírodě se nachází okolo 60 druhů Acen, rozmístěné hlavně na Novém Zélandu, v Austrálii, Tanzanii, v Andách, Mexiku a Jižní Americe. Nový Zéland je původem A.mikrophylla a A.novae-zelandiae, vyrůstajících do výšky 15 i více centimetrů. Druh A.argentea z Jižní Ameriky špatně snáší změnu prostředí. Je atraktivní ozdobnými stříbrně-namodralými, kožnatými, skloněnými listy, dobře přiléhajícími k popínavým stonkům porostem.
U A. mikrophylla vidíme ojedinělé, zaokrouhlé, nahnědlo-zelené listy s ostrými zubatými okraji. Drobná kvítka se sbírají do kulovitého květenství na tenkých, přibližně 5 centimetrových, světelných nosičů.
Plodnost je specifická a jedinečně krásná. Jejich květenství se přeměňuje v temně hnědou korunku v průměru okolo 1 cm, s hustými dlouhými štětinkami.
Patagonský druh A. glaucophylla nebo A. magallanica, je méně životaschopný. Má popínavé červené větvičky, které nesou modro-zelené listy, dlouhé do 10 cm. Listové plátky jsou okrouhlé, okraje zubaté. Rostliny tvoří řídké koberce, vysoké 10-15 cm. V srpnu se pokrývají dekorativními hlavičkami.
Novozélandská Abuchananie s stříbrně-šedými, zlehka skloněnými listy, pupeny jsou ozdobené žlutými trny. Je to jediná rostlina, která tvoří nízké a husté koberce.
ČELEĎ:
Rosaceae, růžovité.
PŮVOD:
Rozmístěné hlavně na Novém Zelandu, Austrálii, na ostrově Tanzanii, v Andách, Mexiku a Jižní Americe.
UMÍSTĚNÍ:
Acena roste na slunečních záhoncích i v polostínu, ale nejednou rostlina v polostínu vyroste delší a koberečky jsou pak poněkud řidčeji rostlé. Acena potřebuje humusem bohatou, ne příliš pevnou, dobře drenážní, zahradní zeminu.
ZÁLIVKA, HNOJENÍ:
Mokrá a také nadmíru suchá místa jí nevyhovují. Acena potřebuje humusem bohatou ne velmi úrodnou, dobře drenážní parkovou hlínu.
MNOŽENÍ:
Podle všeho se rozmnožují semeny, ihned po uzrání.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Vzácné.


 Foto / obrázky k článku  Acena

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Acena
Diskuze k článku
Acena
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2024 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz
Acena
Acena


Acena
Acena


Acena
Acena


Acena
Acena


Fotogalerie (4)...


Přidat foto...Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Acena, neváhejte a ...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Jan, zítra Ivan