Juka (Yucca aloifolia)

Juka je vzrostlá rostlina, vypadající jako nepravá palma.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Yucca aloifolia, Yucca elephantipes.
POPIS:
Juka je vzrostlá rostlina, vypadající jako nepravá palma. Zelené, slizké, výjimečné lineární listy se sbíhají do vločky na vrcholku stonku. Juka vyžaduje sluneční světlo a přiměřenou zálivku. Po proschnutí zaniká. V létě se doporučuje vynést ji na otevřený vzduch, v zimě je nezbytné ji uchovávat raději na chladnějších místech. Juka dobře roste při teplotě 13 až 21°C. Od jara do podzimu udržujeme půdu permanentně vlhkou. Je však lepší, když půda přeschne, než když ji přelijeme. V zimě zeminu zavlažujeme pouze čas od času a v závislosti na teplotě. Milují zvýšenou vlhkost, ale snášejí i suchý vzduch. Na jaře a v létě jednou za 2 až 4 týdny rostlinu přihnojujeme minerálními hnojivy. Rostlina musí být v blízkosti svěžího vzduchu, protože v létě je lépe ji vynést na balkon nebo do zahrady. Pro jakost půdního podkladu se používá směs zeminy z listové hlíny, dřevité hlíny, humusu, rašeliny, písku (v poměru 1:1:1:1:1). Rozmnožování probíhá stonkovými odnoži, výhonky.
ČELEĎ:
Agavaceae, agávovité.
PŮVOD:
Mexiko, Střední a Severní Amerika.
UMÍSTĚNÍ:
Velmi světlé a slunné místo.
TEPLOTA:
Přiměřená, v zimě chladnější 16 až 18°C.Nejnížší 8°C.V zimě je potřeba provětrávat dobře místnost. Chráníme rostlinu před průvanem.
OSVĚTLENÍ:
Světlé sluneční místo. V létě umístění v zahradě a na balkoně. v zimě najít stanoviště světlé, blízko okna. Tyto rostliny postrádají v zimě světlo.
ZALÉVÁNÍ:
Bohatá od jara do podzimu, voda nesmí být v misce pod květináčem. Jestli držíme rostlinu v zimě v chladnější místnosti zaléváme omezeně.Yucca nesnáší přelití, zahnívaly by kořeny a objevila by se hniloba i na stonku.
VLHKOST VZDUCHU:
Nepotřebuje rosení ani omývání. Osprchujeme jen proto, aby abychom odstrnili nečistoty. V létě omývají rostlinu deště.
PŘESAZOVÁNÍ:
Zemina - pro mladé rostliny: 2 díly drnovky, 2 díly listovky, 1 část prohnojené zeminy, 2 části písku. Pro starší rostliny: 3 díly drnovky, 2 díly listovy, 2 díly písku. Přesazování juky provádíme každé 2 roky na jaře. Sází se do velkých květináčů či jiných nádob. Dobrá drenáž je nutná. Od dubna do srpna přihnojíme 1x za 14 dní.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Na jaře zakořeňují vrcholová stébla a také kousky stvolu dlouhých asi 10cm. Seříznutím dceřinných růžic ze stvolu také získáme novou rostlinu. Odříznuté růžice na místě řezu ošetříme sírou a dáme do vlhkého písku, po zakořenění zasázíme do květináče se zeminou, do které přidáme kousky dřevěného uhlí. Seříznutí růžic provádíme vždy na jaře.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Jen při příliš teplém nebo tmavém přezimování.


 Foto / obrázky k článku  Juka

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Juka
Diskuze k článku
Juka
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2024 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz
Juka
Juka


Juka
Juka


Juka
Juka


Juka
Juka


Juka
Juka


Fotogalerie (11)...


Přidat foto...Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
13.01: Po koupení juky mi začali z hlíny padat jakoby malí uschlí červíci. Jelikož ...
07.01: Mám asi 1.5 roku vzrostlou juku a asi 6 týdnů co začala dost žloutnout: -(Zá...
22.11: Žloutnou mi listy uhnivají spodní listy ......
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Jan, zítra Ivan