Fikus lirovidný (Ficus lyrata)Fikus lyrata, který se hodí pouze pro vysoké a velké prostory nebo vstupní haly
BOTANICKÝ NÁZEV:
Ficus lyrata.
POPIS:
Fikus lyrový, Ficus lyráta - se odliišuje svými velkými listy, podobným tvarem lyře. Dosahují délky 50 - 60 cm. Tato rostlina miluje samotu, proto ji nestavíme ke druhým rostlinám.Rostliny této skupiny mají temně zelené, třpytivé nebo matné velké listy, na tvaru připomínající lípu. Mohou dosahovat do výšky i 1,5 metru. Fikus lirovidní vyžaduje jasně otevřený prostor, permanentní a přiměřenou zálivku. Při silném narušení pravidelné péče rostliny ztrácejí listy. V zimě, v podmínkách umělého vytápění a také v silném letním žáru, je nutné rostliny postřikovat. Tyto fikusy se přesazují vzácně, pouze dle potřeby. Rozmnožují se v létě – porostovými rouby.
ČELEĎ:
Moraceae, morušovité.
PŮVOD:
Tropy a subtropy.
UMÍSTĚNÍ:
Velmi světlé místo, nikoli však na přímé slunce.
TEPLOTA:
Přiměřená, v zimě ne nižší 12°C.
OSVĚTLENÍ:
Světlé místo s ochranou proti slunečním paprskům.
ZALÉVÁNÍ, HNOJENÍ:
Přiměřená, půda by měla být mírně proschlá do druhé zálivky. Zaléváme odstátou vodou pokojové teploty. Přihnojujeme od dubna do srpna za 14 dnů.
VLHKOST VZDUCHU:
Listy se rosí a potírají vodou.
PŘESAZOVÁNÍ:
Pro všechny fikusy je vhodné toto složení zeminy: 2 díly listovky, 1 díl rašeliny, 1 díl prohnojené zeminy. Nesázíme je do velkých nádob, jen tak, aby se umístnily kořeny. Přesazujeme až je to nutné. Přihnojujeme organickými hnojivy (kravský hnůj atd.). Staré exempláře velkých fikusů nepřesazujeme, odstraníme vrchní část půd kolem rostliny a nahradíme čerstvou zeminou.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Fikusy se rozmnožují řízky při teplotě 24 až 29°C. Z jednoho výhonku se získá tolik řízků kolik je na něm listů. Je potřeba list i s očkem na stonku. Po odřezání dáme do teplé vody, aby se mléčná šťáva zastavila. Pak uděláme zářezy na spodní části a dáme do připravené prohřáté zeminy, zakryjeme polyetylenem.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Náhlá ztráta listů:
Příčiny jsou u jednotlivých druhů různorodé. U Ficus elastica je nejpravděpodobnější příčinou přelití. Dalšími možnými příčinami jsou: nízká zimní teplota, přehnojení a chladný průvan. U Ficus benjamina je opad listů způsoben nedostatkem světla nebo náhlá změna prostředí.
Ztráta nejspodnějšího listu:
U stromovitých fíkusů je příčinou přirozený proces stárnutí listu.
Žloutnutí okrajů listů, některé spodní listy opadávají:
Je to brzký příznak podvýživy nebo nějakých vážnějších problémů. Rostlinu proto během celého období růstu přihnojujte vhodnými hnojivy v doporučených dávkách.
Zasychání a svinování listů:
U převislých fíkusů bývá nejčastější příčinou silné sluneční záření, nízká vzdušná vlhkost či přesychání substrátu. |