Vavřín (Laurus)Vavřín (Laurus) je věčně zelená, subtropická rostlina, charakteristická svou krásnou a nezaměnitelnou vůní.
BOTANICKÝ NÁZEV:
Laurus.
POPIS:
Vavřín (Laurus) je všem dobře známou rostlinkou. Je to věčně zelená subtropická rostlina, která roste jako strom nebo keř do výšky 4 až 6 m. Má temně zelené, podlouhlé, kožité a lesknoucí se listy na krátkých řapících. Je to siličná rostlina, a to jí dává její nezaměnitelnou vůni. Vavřín (Laurus) má malé nažloutlé lístky. Plodem je jednosemenná peckovice černé barvy, pokrytá masitým oplodím. V pokojovém prostředí dobře roste, ale špatně nese plody. Rostlině je třeba zajistit dobré osvětlení a dostatek čerstvého vzduchu (nevadí mu ani průvany). Vavřín (Laurus) se zalévá pravidelně, v zimě bychom však neměli půdu příliš zalévat. Rostlina dobře snáší zastříhávání, stříhejte keřík tak, aby nebyl vyšší než 1,5 metru. V létě je možné ho umístit na čerstvý vzduch. V zimě rostlinu udržujte při teplotě 12 až 15°C. Vavřín (Laurus) je třeba postřikovat vodou pokojové teploty. V období aktivního růstu výhonků se rostlina hnojí 1 až 2krát za měsíc močovinou nebo ledkem amonným v poměru 10-15 gramů na litr vody. Jako půda se používá směs zemí z humusu, listové země, rašeliny a písku (v poměru 2:1:0,5:0,5), nebo místo rašeliny humus (v poměru 3:1:1:1). Rozmnožují se semeny, zelenými řízky, kořeny nebo dělením trsu.
ČELEĎ:
Lauraceae, vavřínovité.
PŮVOD:
Středomoří.
TEPLOTA:
Vavřín (Laurus) potřebuje teplotu mírnou, v zimě kolem 12 až 15°C, možné je i chladnější umístění, s teplotou však minimálně +1°C.
OSVĚTLENÍ:
Vavřín (Laurus) potřebuje stanoviště s jasným světlem, snese i menší množství slunečního záření. Dobře poroste na východním či západním okně.
ZÁLIVKA:
Vavřín (Laurus) při pěstování v místnostech zalévejte mírně, při pěstování venku však o něco hojněji. Vavřín (Laurus) se v zimě zalévá vždy velmi střídmě.
VLHKOST VZDUCHU:
Vavřín (Laurus) má rád pravidelné rosení. V létě mu dopřejte vzdušnou lázeň. Má rád večerní zálivku a sprchování nebo proud vody promývající korunu. Když ho nebudeme omývat, mohou ho napadnout mšice či jiní škůdci.
PŘESAZOVÁNÍ:
Vavřín (Laurus) se pěstuje většinou v dřevěných kádích. Přesazuje se velmi zřídka, vždy až za několik let. Na jaře uděláme hnojivové zálivky.
Doporučené složení zeminy: 2 díly těžké drnovky, 1 díl prohnojené zeminy, 1 díl listovky, ½ dílu písku. Dbáme na dobrou drenáž.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Vavřín (Laurus) se rozmnožuje semeny, výhonky, kořenovými řízky a odnožemi.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Vavřín (Laurus) je napadán škůdci a chorobami jen vzácně. |