Maranta

Rostlina vhodná pro tropické vytríny.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Maranta leuconeura.
POPIS:
Tato rostlina má mnoho druhů a setkáváme se s ní v různých formách. Jsou pro ni charakteristické poléhavé výhonky, i když v mládí tvoří rozety. Také tvoří hlízy, které však můžeme vidět pouze při přesazování. Květy mají nevzhledné, narůžovělé, tvořící klasovité okvětí. Po květu rozetky listů nebo nadzemní výhonky úplně odumírají. V žádném případě květináč nevyhazujte a nepřestávejte zalévat. Nové výhonky se za nějaký čas zase objeví. Velmi důležitá je zvýšená vlhkost vzduchu a půdy. Zalévá se hojně, měkkou a teplou vodou a často se ostřikuje. Dobře se rozvíjí pouze při rozptýleném světle. Jsou to teplomilné rostliny. Teplota by neměla klesat pod 18°C, zvýšit ji můžeme na 25 až 30°C. Hnojí se minerálními hnojivy. Rozmnožuje se dělením trsu.
ČELEĎ:
Maranteceae, marantovité.
PŮVOD:
Deštné lesy v Jižní Americe.
UMÍSTĚNÍ:
Světlé místo.
TEPLOTA:
Mírná, v zimě nejméně 14°C, nesnáší průvan a prudké výkyvy teplot.
OSVĚTLENÍ:
Polostín, na přímém světle nebo naopak na příliš tmavém stanovišti bledne barva listů. Chráníme před přímým slunečním zářením. V zimě rostlinu nestavíme blízko oken.
ZÁLIVKA:
Hojná, v zimě mírná. Používáme pouze měkkou vodu.
HNOJENÍ:
Od dubna do srpna každé 2 týdny přihnojujeme Marantu tekutým kombinovaným hnojivem pro pokojové rostliny zdobných listů. Rostlina je citlivá na přebytek nebo příliš velkou dávku hnojiva.
VLHKOST VZDUCHU:
Má ráda až 90% vlhkost vzduchu. Nutností je pravidelné rosení listů. Květináč umístíme do vlhké rašeliny nebo do akvária.
PŘESAZOVÁNÍ:
Každé jaro do kypré a lehké půdy, složené ze 2 až 3 dílů listovky, 1 dílu rašeliny, 1 dílu humusu, 1 dílu jehličnaté zeminy s příměsí písku. Do půdní směsi se přidávají kousky dřevěného uhlí. Maranta nesnáší v půdě vápno. Nesázíme do hlubokých nádob. Pro úspěšné pěstování v pokojových podmínkách se kořenový systém přikrývá mechem.
MNOŽENÍ:
Při jarním přesazování dělením. Květináče se přikryjí polyetylénovým sáčkem a umístí na teplé stanoviště dokud rostliny nezakoření.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Špičky listů hnědé a zaschlé:
Příčinou je pravděpodobně příliš suchý vzduch. Rostlinu však raději celou prohlédněte, zda netrpí sviluškami a odstraňte její odumřelé části. Také nezapomínejte listy rostliny často rosit.
Listy pokroucené a skvrnité, spodní listy žluté:
Jistou příčinou je nedostatečná zálivka. Substrát marantovitých rostlin musí být stále vlhký a na rozdíl od mnoha jiných pokojových rostlin by ani v období růstu neměl slabě vyschnout.
Opad listů:
Příčinou je zcela jistě příliš suchý vzduch. Marantovité rostliny jsou na suchý vzduch obzvláště citlivé. Jejich květináč proto nezapomeňte obložit vlhkou rašelinou. Rostlina se také může pěstovat v demižónu.
Stonky jsou ochablé a zahnívají:
Příčinou může být buď nadměrné chladno, nebo v zimním období příliš vlhký substrát.
Listy ztrácejí barvu nebo jsou popálené:
Příčinou je zcela jistě příliš silné sluneční záření. Rostlinu tedy co nejdříve přemístěte na stanoviště se zastíněním. Sluneční paprsky by mohly způsobit úhyn rostliny.


 Foto / obrázky k článku  Maranta

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Maranta
Diskuze k článku
Maranta
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.




Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2024 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz




Maranta
Maranta


Maranta
Maranta


Maranta
Maranta


Maranta
Maranta


Maranta
Maranta


Fotogalerie (6)...


Přidat foto...



Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
25.12: Da sa Maranta nasadit aj cez list ked ho namočim do zakorenovača ? ......
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Maranta, neváhejte ...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Klement, zítra Emílie