Sasanka (Anemone)

Sasanka (Anemone) je skalnička, která, i když hodně vyroste, vypadá z vrchu vypadá jako narcisový květ.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Anemone apennina, Anemone blanda, Anemone japonica, Anemone narcissiflora, Anemone nemorosa, Anemone ranunculoides.
POPIS:
Sasanka (Anemone) se šíří rovnoměrně na severní polokouli. Některé druhy jsou hlízovité, jako například sasanka apeninská (Anemone apennina), sasanka vábná (Anemone blanda). Jiné druhy mají tenké rizomy, jako například sasanka hajní (Anemone nemorosa), sasanka pryskyřníkovitá (Anemone ranunculoides). Další druh má svazek kořenů, jako například sasanka narciskovitá (Anemone narcissiflora). Mezi nimi jsou rostliny nízkorostlé, které měří 10 až 15 cm, ale také středně i vysokorostlé, které dosahují výšky i 1 metru. Různé druhy kvetou v různém období, od brzkého jara až do podzimu. Jejich ekologie je rovněž rozdílná.
Anemone mají mnoho parkových druhů. Jedním z nejznámějších je sasanka apeninská (Anemone apennina), sasanka hajní (Anemone nemorosa) a vysoká Sasanka japonská (Anemone japonica), kvetoucí na podzim.
U často pěstované sasanka apeninská (Anemone apennina) jsou odnože nepravidelné, temně hnědé a připomínající hrudky hlíny. Významný červený květ se skládá z 8 až 14 úzkých hlavních laloků. Rozkvétá brzo na jaře. Původ rostliny je na humusem bohatých pasekách listnatých lesů jižní Evropy. Proto je také na zahradních skalkách nutné rostlině podobnou půdu v polostínu připravit, a kořeny zasadit hluboko, přibližně 6 cm. Rostliny se dobře rozvíjejí v rašelině ve stínu listových trnovníků, kde ze země dostávají humus a kudy na jaře protéká mnoho slunečního svitu. Aby dostaly hrubý zelený porost, je lepší je nepřesazovat.
Na jemně krásnou sasanka apeninská (Anemone apennina) je velmi podobná něžná Anemone blanda (Sasanka vábná), rostoucí v Řecku a malé Asii.
Z vrcholku vypadá sasanka apeninská (Anemone apennina) jako narcisový květ, které se také podobá sasanka narciskovitá (Anemone narcissiflora). I když hodně vyroste, na rodné půdě vypadá velice efektně. Zaujímá teritorium střední Evropy, severní Asie a severní Ameriky, kde roste na vápencovém substrátě. Na zahradních skalkách ji umisťují na hnojem, štěrkem a vlhkem bohaté půdě, na straně odkloněné od slunce. V přírodě tato Anemone dobře roste i na kyselém substrátě.
K dobře známým jarním rostlinám středo-evropských hájků patří sasanka hajní (Anemone nemorosa), která na zahradních skalkách lépe roste ve štěrku.
ČELEĎ:
Ranunculaceae, pryskyřníkovité.
PŮVOD:
Balkán, Řecko, Malá Asie.
UMÍSTĚNÍ:
Sasanka (Anemone) má ráda stanoviště, kde je polostín. Tyto rostliny se dobře rozvíjejí v rašelině, ve stínu listových trnovníků, kde ze země dostávají humus a kudy na jaře protéká mnoho slunečního svitu.
TEPLOTA:
Sasanka (Anemone) má nejraději pokojovou teplotu.
ZÁLIVKA, HNOJENÍ:
Sasanka (Anemone) je třeba zalévat přiměřeně. Na zahradních skalkách lépe roste ve štěrku.
MNOŽENÍ:
Sasanka (Anemone) se podle všeho rozmnožují semeny, ihned po uzrání. Uzrání semen se projeví plody – semínky. Ty mohou být holé, stažené, zbrázděné, atd, v závislosti druhu rostliny. Dozrávající druhy se rozmnožují také dělením zrání v červenci.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Sasanka (Anemone) bývá napadána mšicemi.


 Foto / obrázky k článku  Sasanka

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Sasanka
Diskuze k článku
Sasanka
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2023 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz
Sasanka
Sasanka


Sasanka
Sasanka


Sasanka
Sasanka


Sasanka
Sasanka


Sasanka
Sasanka


Fotogalerie (10)...


Přidat foto...Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
06.12: Chtěla bych množit sasanku japonsk ou/ vysokou a na podzim kvetoucí /.Mám se...
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Sasanka, neváhejte ...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Arnošt, zítra Kvido