Smatovka (Thunbergia)

Smatovka (Thunbergia) zahrnuje asi 100 druhů popínavých bylin nebo keřů s nálevkovitě zvonkovými květy. Má věčně zelené listy a hezká, jednoduchá kvítka, žluté nebo oranžové barvy.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Thunbergia.
POPIS:
Smatovka (Thunbergia) je věčně zelená, mnoholetá, travnatá, liánovitá rostlina z čeledi paznehtníkovitých. Smatovka je jednou z nejrychleji rostoucích pokojových rostlin. Z několika semen, vysazených na jaře, vyroste mnoho rostlin. Jestliže ji pěstujeme jako liánu, musíme jí zajistit oporu. Můžeme ji pěstovat i jako visací rostlinu v pověšeném košíku. Konečky stonků se u mladých rostlin zaštípají. Uvadlé květy se odstraňují. Smatovka křídlatá (Thunbergia) je travnatá liána s vijícími se stonky. Listy jsou trojúhelníkové a světle zelené. Kvítky má jednoduché, žluté nebo oranžové, s hnědým nebo černým středem a s dvěmi vejčitými listemy. Na jaře zaléváme pravidelně, podle potřeby i hojně. Na jaře a v létě hnojíme jednou za 2 až 3 týdny. Vyžaduje dostatečně jasné světlo. Používá se zemní směs z listové půdy, kompostové půdy, humusu, rašeliny, písku (v poměru 2:1:1:1:1). Čas od času, zejména při horku, se listy postřikují. Rozmnožuje se semeny (které se tvoří při umělém opylení) brzy na jaře při teplotě 18-19 °C.
ČELEĎ:
Acanthaceae, paznehtníkovité.
PŮVOD:
Tropická jihovýchodní Afrika
TEPLOTA:
Smatovka (Thunbergia) se v létě spokojí v běžnou letní teplotou, umístíme ji na zahradu či na balkon. Pokud ji pěstujeme jako víceletou, musíme v zimě udržovat teplotu kolem 10 až 13°C.
OSVĚTLENÍ:
Smatovka (Thunbergia) je světlomilná, proto potřebuje slunečné umístění na parapetu okna.
ZÁLIVKA:
Smatovka (Thunbergia) má v létě ráda bohatou zálivku, zemina musí být stále lehce vlhká. V zimě zálivku omezíme, zemina však nesmí přeschnout.
HNOJENÍ:
Smatovka (Thunbergia) se od dubna do srpna každých 14 dnů přihnojuje tekutým hnojivem pro pokojové rostliny dekorativně kvetoucí.
VLHKOST VZDUCHU:
Smatovka (Thunbergia) velice dobře snáší periodické rosení listů.
PŘESAZOVÁNÍ:
Smatovka (Thunbergia) se po odkvětu často vyhazuje. Při pravidelném zazimování a správné teplotě může kvést ještě příští rok. Proto ji brzy na jaře přesazujeme do kypré zeminy, sestavené z 1 dílu drnovky, 1 dílu listovky, polovinu dílu rašeliny, polovinu dílu písku.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Smatovka (Thunbergia) se lehce rozmnožuje semeny, která se vysévají brzy z jara. Po odkvětu se objevují plody s jedním či dvěma semeny. Všechny druhy mají plodná semena pouze po správném opylení.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Mšice.


 Foto / obrázky k článku  Smatovka

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Smatovka
Diskuze k článku
Smatovka
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2023 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz
Smatovka
Smatovka


Smatovka
Smatovka


Smatovka
Smatovka


Smatovka
Smatovka


Smatovka
Smatovka


Fotogalerie (5)...


Přidat foto...Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Smatovka, neváhejte...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Taťána, zítra Arnošt