Zephyranthes (Zephyranthes grandiflora)

Zephyranthes (Zephyranthes grandiflora) je pokojová cibulovitá rostlina. V překladu znamená “zephyr” – západní vítr a “anthos”- květina.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Zephyranthes grandiflora.
POPIS:
Zephyranthes (Zephyranthes grandiflora) je pokojová cibulovitá rostlina. Kvete pozdě na jaře růžovými kvítky hvězdicového tvaru. Rostlinu přesazujeme v srpnu do období klidu. Cibulku spolu s kořeny opatrně vyjmeme z květináče a starý substrát odstraníme. Dáváme pozor, abychom nepoškodili kořeny. Cibulku s kořínky vložíme do květináče a zasypeme čerstvým substrátem. Cibulka by měla z poloviny nebo třetiny trčet z půdy. Průměr květináče by měl být maximálně o 2 až 3 cm větší než průměr cibulky. Při zalévání dáváme pozor, abychom nelili vodu na cibulku. V domácích podmínkách Zephyranthes přestaneme zalévat v srpnu až v září, poté musí listy uschnout. Cibulku v květináči ponecháme, přeneseme na suché temné místo (dále od radiátoru!). Od poloviny ledna (možná i později) začneme opět zalévat. Rostlina začne kvést za 30 až 40 dní. Poslední způsob, jak donutit Zephyranthes kvést, je ořezat listy ostrým nožem nebo nůžkami. Toto je lepší provést v červenci a současně na měsíc přerušit zalévání. V srpnu až v září můžeme očekávat, že Zephyranthes znovu pokvete. Většina současných druhů Zephyranthes tvoří “dětičky”. Jedna z nejnebezpečnějších nemocí je červená hniloba cibulek. Odřežte všechny odumřelé kořeny. Pokud je rostlina v období vegetace, zkraťte listy. Ošetřenou cibulku sušte 5 až 7 dní. Před zasazením ji namořte roztokem fundazolu (je možné se omezit na vnější postřik 0,2% roztokem). Zasaďte cibulku do nového substrátu.
ČELEĎ:
Amaryllidaceae, amarylkovité.
PŮVOD:
Centrální Amerika, Karibská oblast.
TEPLOTA:
Zephyranthes má v době vegetace optimální teplotu 17 až 23°C, v období klidu by měla být 12 až 14°C, minimálně 10°C.
OSVĚTLENÍ:
Zephyranthes dobře prospívá při umístění na světlém slunečním místě. V létě se vysazuje do zahrad, snáší dobře přímé sluneční paprsky.
ZÁLIVKA:
Zephyranthes vyžaduje v době vegetace přiměřenou zálivku. Zemina by měla být stále mírně provlhlá. V době klidu Zephyranthes ztrácí většinou olistění, tehdy držíme cibulky v suchu. Jestliže olistění zůstává, velmi málo zaléváme.
HNOJENÍ:
Zephyranthes hnojíme 1 až 2x za 14 dní tekutým minerálním hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny. Koncentraci dodržujeme podle doporučení výrobce. Hnojíme od okamžiku objevení prvních lístků až do konce kvetení.
VLHKOST VZDUCHU:
Je-li Zephyranthes umístěn v místnosti, během léta ho často rosíme.
PŘESAZOVÁNÍ:
Zephyranthes přesazujeme zhruba jedenkrát za 3 až 4 roky.
Doporučené složení zeminy: 1 díl hlinitá drnovka, 1 díl listovka, 1 díl prohnojená zemina, 1 díl rašeliny, 1 díl písku. Nutná je dobrá drenáž.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Dceřinné cubulky se vysazují po několuka kusech na širší polchu. Při dobrém ošetřování Zephyranthes kvete již následující rok.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Jedna z nejnebezpečnějších nemocí je červená hniloba cibulek.


 Foto / obrázky k článku  Zephyranthes

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Zephyranthes
Diskuze k článku
Zephyranthes
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online  · RoboStav
Copyright (c) 2021 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz
Zephyranthes
Zephyranthes


Zephyranthes
Zephyranthes


Zephyranthes
Zephyranthes


Zephyranthes
Zephyranthes


Zephyranthes
Zephyranthes


Fotogalerie (5)...


Přidat foto...Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Zephyrant hes, neváh...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Miroslav, zítra Tomáš